Albert BALL


Jméno a Příjmení:
země:
hodnost:
sestřely:
datum narození:
datum úmrtí:
Albert Ball
Anglie
Captain
44
14. srpna 1896
7. května 1917Pro jeho mládí a skromnost vynikla jeho odvaha a pilotní schopnosti víc než u jiných es 1. světové války. Stal se doslova miláčkem národa, stejně jako ve Francii Guynemer. Narodil se 14. srpna 1896 a po vstupu do armády (pěchota) prošel pilotním kurzem na přelomu let 1915 - 1916. U 13. perutě vykonával průzkumné mise ne R.E. 2c ve Francii. Napaden několika německými stíhačkami, s mrtvým pozorovatelem, dokázal mistrovskou pilotáží uniknout. Záhy byl proto převelen ke stíhačům - k 11. peruti vyzbrojené Nieuporty XI. Své první vítězství ovšem získal na Bristolu 16. května 1916. V období těžkých bojů nad Sommou létal Ball prakticky od úsvitu do tmy. Často sám napadal silnějšího nepřítele. 16. srpna zaútočil na formaci pěti Albatrosů a tři sestřelil. Pět dní nato čelilo jeho útoku sedm Rolandů C.II. Na konci srpna 1916 se stal velitelem letky 60. perutě RFC a na svém kontě už měl 30 nepřátel.

Odvolán do Anglie, účastnil se kurzů tvořících novou taktiku stíhačů a spolupracoval s leteckým průmyslem (práce na AFB.1 - tzv. BallScout - lepším než S.E.5 avšak nepřijatým do výroby). Vdubnu 1917 se znovu objevil na frontě. Ve funkci velitele A letky 56. perutě pilotoval nový výkonný S.E.5.

Jako jeden z prvních úmyslně užíval čelní útok. Střelba na soupeře zespodu výklopným kulometem Lewis umístěným na horním křídle S.E.5 byla také jeho specialitou.

7. května 1917 se odehrál Ballův poslední boj. Němci tvrdí, že jeho přemožitelem byl Lothar von Richthofen, který musel poté s těžce poškozeným strojem přistát. 21.letý Ball pár dní před svou smrtí napsal, že vždy když zvítězí, cítí se jako vrah... Posmrtně mu byl udělen VC.